Overzicht verloop reserves | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nr. | Omschrijving | Saldo 01-01-2025 | Saldo rekening 2024 | Vermeer- | Vermin- | Saldo 31-12-2025 | |
I. Algemene reserves | |||||||
1 | Algemene bufferreserve | 1.660.554 | 1.822.482 | 3.483.036 | |||
2 | Flexibele algemene reserve | 12.840.410 | 3.869.119 | 17.847.426 | -4.180.423 | 30.376.533 | |
3 | Reserve afbouw schulden | 18.911.526 | 13.587 | -18.925.113 | 0 | ||
3a | Algemene reserve onderwijshuisvesting | 0 | 0 | ||||
33.412.491 | 3.869.119 | 19.683.495 | -23.105.536 | 33.859.569 | |||
II. Dekkingsreserves | |||||||
4 | Dekkingsreserve rioolvernieuwingen | 3.664.749 | -70.749 | 3.594.000 | |||
5 | Dekkingsreserve riolering buitengebied | 349.135 | -25.359 | 323.776 | |||
6 | Dekkingsreserve bergingscapaciteit riolering | 1.818.693 | -48.094 | 1.770.599 | |||
5.832.577 | 0 | 0 | -144.202 | 5.688.375 | |||
III. Egalisatiereserves | |||||||
7 | Egalisatiereserve monumenten | 44.199 | 37.351 | 81.550 | |||
44.199 | 0 | 37.351 | 0 | 81.550 | |||
IV. Bestemmingsreserves: overige | |||||||
8 | Vereveningsfonds Sociale Woningbouw | 6.140.269 | 1.238.081 | -440.000 | 6.938.350 | ||
9 | Reserve energiebesparing | 14.169 | -14.169 | 0 | |||
10 | Gemeentelijk bomenfonds | 23.189 | -23.189 | 0 | |||
11 | Reserve explosievenopruiming | 123.036 | -123.036 | 0 | |||
12 | Beschermd wonen | 131.858 | 131.858 | ||||
13 | Project Oldenhove | 163.897 | 163.897 | ||||
6.596.417 | 0 | 1.238.081 | -600.394 | 7.234.105 | |||
Totaal | 45.885.683 | 3.869.119 | 20.958.927 | -23.850.132 | 46.863.598 | ||
Toelichting verloop reserves en voorzieningen | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
Omschrijving Algemene reserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
1. Algemene bufferreserve | 1.660.554 | 1.822.482 | 0 | 0 | 3.483.036 | |
2. Flexibele algemene reserve | 12.840.410 | 21.716.545 | 0 | -4.180.423 | 30.376.533 | |
3. Reserve afbouw schulden | 18.911.526 | 13.587 | 0 | -18.925.113 | 0 | |
3a. Algemene reserve onderwijshuisvesting | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
totaal | 33.412.491 | 23.552.614 | 0 | -23.105.536 | 33.859.569 | |
Omschrijving Algemene reserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
1. Algemene bufferreserve | 1.660.554 | 1.822.482 | 0 | 0 | 3.483.036 | |
Algemene bufferreserve is vrij aanwendbaar maar wel ingesteld met een bepaald doel. Risico's in de paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing met een incidenteel financieel effect kunnen ten laste van deze reserve worden gebracht. | ||||||
Overige toevoegingen: | vaststelling jaarrekening 2024/verhoging bufferreserve ten laste van de flexibele algemene reserve | 1.822.482 | ||||
Omschrijving Algemene reserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
2. Flexibele algemene reserve | 12.840.410 | 21.716.545 | 0 | -4.180.423 | 30.376.533 | |
Flexibele algemene reserve is vrij aanwendbaar als incidenteel dekkings- of bestedingsmiddel. | ||||||
Overige toevoegingen: | vaststelling jaarrekening 2024 (saldo 2024) | 3.869.119 | ||||
vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval reserve afbouw schuld | 17.687.032 | |||||
vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval reserve energiebesparing | 14.169 | |||||
vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval gemeentelijk bomenfonds | 23.189 | |||||
vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval reserve explosievenopruiming | 123.036 | |||||
totaal | 21.716.545 | |||||
Overige onttrekkingen: | vaststelling jaarrekening 2024/verhoging algemene bufferreserve | -1.822.482 | ||||
vaststelling jaarrekening 2024/egalisatiereserve monumenten | -37.351 | |||||
vaststelling jaarrekening 2024/reserve afbouw schulden | -6.332 | |||||
vaststelling jaarrekening 2024/aanvulling overheveling 2024 naar 2025 | -274.343 | |||||
budgetoverheveling 2024 naar 2025 | -1.589.915 | |||||
vaststelling 1e wijziging verordening afvalstoffenheffing 2025 | -150.000 | |||||
vaststelling budget oplossen fietsknelpunt Bekslaan-Leidsevaart | -300.000 | |||||
totaal | -4.180.423 | |||||
Omschrijving Algemene reserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
3. Reserve afbouw schulden | 18.911.526 | 13.587 | 0 | -18.925.113 | 0 | |
Reserve afbouw schulden is aanwendbaar maar wel ingesteld met een bepaald doel. De reserve wordt gevoed met incidentele verkopen van gronden of gebouwen om de schuldpositie van de gemeente te verbeteren en dus schulden af te lossen. | ||||||
Overige toevoegingen: | vaststelling jaarrekening 2024/verkoop kavel grond | 6.332 | ||||
vaststelling eindejaarrapportage 2025/verkoop kavel grond | 7.255 | |||||
totaal | 13.587 | |||||
Overige onttrekkingen: | vastst.jaarrekening 2024/surplus res.afbouw schulden nr vereveningsfds.soc.woningbouw | -1.238.081 | ||||
vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval reserve afbouw schuld | -17.687.032 | |||||
totaal | -18.925.113 | |||||
Omschrijving Algemene reserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
3a. Algemene reserve onderwijshuisvesting | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
De algemene reserve onderwijshuisvesting is ingesteld bij raadsbesluit vaststelling nota reserves en voorzieingen van 13 november 2025 met als doel om geplande of ongeplande begrotingsoverschotten af te romen en deze aan de onderwijshuisvesting ten goede te laten komen. | ||||||
Omschrijving Dekkingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
4. Rioolvernieuwingen | 3.664.749 | 0 | -70.749 | 0 | 3.594.000 | |
5. Riolering buitengebied | 349.135 | 0 | -25.359 | 0 | 323.776 | |
6. Bergingscapaciteit riolering | 1.818.693 | 0 | -48.094 | 0 | 1.770.599 | |
totaal | 5.832.577 | 0 | -144.202 | 0 | 5.688.375 | |
Omschrijving Dekkingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
4. Rioolvernieuwingen | 3.664.749 | 0 | -70.749 | 0 | 3.594.000 | |
Dekkingsreserve rioolvernieuwingen dient als dekkingsmiddel voor de gedane investeringen op het gebied van riolering. | ||||||
Afschrijving onttrekking: | de jaarlijkse afschrijvingen van het actief rioolvernieuwingen | -70.749 | ||||
Omschrijving Dekkingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
5. Riolering buitengebied | 349.135 | 0 | -25.359 | 0 | 323.776 | |
Dekkingsreserve riolering buitengebied dient als dekkingsmiddel voor de gedane investeringen op het gebied van riolering. | ||||||
Afschrijving onttrekking: | de jaarlijkse afschrijvingen van het actief riolering buitengebied | -25.359 | ||||
Omschrijving Dekkingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
6. Bergingscapaciteit riolering | 1.818.693 | 0 | -48.094 | 0 | 1.770.599 | |
Dekkingsreserve bergingscapaciteit riolering dient als dekkingsmiddel voor de gedane investeringen op het gebied van riolering. | ||||||
Afschrijving onttrekking: | de jaarlijkse afschrijvingen van het actief bergingscapaciteit riolering | -48.094 | ||||
Omschrijving Egalisatiereserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
7. Egalisatiereserve monumenten | 44.199 | 37.351 | 0 | 0 | 81.550 | |
totaal | 44.199 | 37.351 | 0 | 0 | 81.550 | |
Omschrijving Egalisatiereserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
7. Egalisatiereserve monumenten | 44.199 | 37.351 | 0 | 0 | 81.550 | |
Egalisatiereserve monumenten: het verstrekken van subsidies tbv onderhoud en restauratie van monumenten. | ||||||
Overige toevoegingen: | vaststelling jaarrekening 2024/onderschrijding budget monumenten | 37.351 | ||||
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
8. Vereveningsfonds Sociale Woningbouw | 6.140.269 | 1.238.081 | 0 | -440.000 | 6.938.350 | |
9. Energiebesparing | 14.169 | 0 | 0 | -14.169 | 0 | |
10. Gemeentelijk bomenfonds | 23.189 | 0 | 0 | -23.189 | 0 | |
11. Explosievenopruiming | 123.036 | 0 | 0 | -123.036 | 0 | |
12. Beschermd wonen | 131.858 | 0 | 0 | 0 | 131.858 | |
13. Project Oldenhove | 163.897 | 0 | 0 | 0 | 163.897 | |
totaal | 6.596.417 | 1.238.081 | 0 | -600.394 | 7.234.105 | |
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
8. Vereveningsfonds Sociale Woningbouw | 6.140.269 | 1.238.081 | 0 | -440.000 | 6.938.350 | |
Vereveningsfonds sociale woningbouw heeft een functie in het kader van de bouw van sociale huurwoningen door de gemeente / derden. | ||||||
Overige toevoegingen: | vastst.jaarrekening 2024/surplus res.afbouw schulden nr vereveningsfds.soc.woningbouw | 1.238.081 | ||||
Overige onttrekkingen: | beschikbaar stellen subsidiebudget project Klein Overveen | -440.000 | ||||
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
9. Energiebesparing | 14.169 | 0 | 0 | -14.169 | 0 | |
Bestemmingsreserve energiebesparing is bestemd voor initiatieven voor energiebesparende maatregelen. | ||||||
Overige onttrekkingen: | vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval reserve energiebesparing | -14.169 | ||||
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
10. Gemeentelijk bomenfonds | 23.189 | 0 | 0 | -23.189 | 0 | |
Bestemmingsreserve gemeentelijk bomenfonds is ingesteld voor de herplant van de gekapte bomen op het terrein van Provinciaal Ziekenhuis. | ||||||
Overige onttrekkingen: | vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval gemeentelijk bomenfonds | -23.189 | ||||
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
11. Explosievenopruiming | 123.036 | 0 | 0 | -123.036 | 0 | |
Bestemmingsreserve explosievenopruiming is bestemd voor het financieren van het opsporen en eventuele opruiming van explosieven. | ||||||
Overige onttrekkingen: | vaststelling nota reserves en voorzieningen 2025; vrijval reserve explosievenopruiming | -123.036 | ||||
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
12. Beschermd wonen | 131.858 | 0 | 0 | 0 | 131.858 | |
Bestemmingsreserve beschermd wonen is bestemd voor het financieren van de taken beschermd wonen en maatschappelijke opvang van zeer kwetsbare inwoners. | ||||||
Omschrijving Overige bestemmingsreserves | Saldo 1-1-2025 | Overige toevoegingen | Afschrijving onttrekking | Overige onttrekkingen | Saldo 31-12-2025 | |
13. Project Oldenhove | 163.897 | 0 | 0 | 0 | 163.897 | |
Bestemmingsreserve project Oldenhove is bestemd voor het financieren van de locatie Oldenhove ten behoeve van statushouders en andere doelgroepen. | ||||||
